Min Siemens opvaskemaskine SF64T353EU (vist fra 2008) har fået et problem.. spray armene vil ikke køre rundt og den kører ikke færdig. Når jeg åbner den så står den på "1" min. tilbage ..
Jeg har
Renset spray arme, sier og alt jeg umiddelbart kan komme til med en skruetrækker inde i maskinen. Propellen kører uhindret rundt.
Taget maskinen ud og taget siden af (venstre side).
Checket ift vand og dræn. Den tager umiddelbart vand ind gennem kamrene og sender det ind i maskinen. Når jeg re-setter den så dræner den vandet ud til der står 1-2 cm vand nede under sien.
En enkelt gang i dag har spray armene kørt.. jeg åbnede og lukkede den ved et uheld flere gange og så gik den pludselig i gang.. men stod til sidst bare og "larmede" med 1 min tilbage i displayet . indtil jeg resettede den.
Nogen gode råd til hvad der kan være galt?