Ydeevne på DIY Generator

Kære venner.
Jeg er ny her og håber meget at der er nogen derude, der kan hjælpe / forklare mig Vedr. Mit spørgsmål.

Jeg så for nogle måneder siden på YOU TUBE en rotor blive taget ud af en større el-motor, det er lidt svært at sige men jeg vil skyde statoren og dermed rotoren til en længde på ca. 300 mm, rotoren var af den type uden viklinger, der blev med vinkelsliber lavet spor på langs hele vejen rundt, jeg kan ikke sige hvor mange spor eller hvor lange, jeg kan ikke huske det. Den skulle anvendes til en vindmølle.
Og nu kommer den, jeg har en lidt ældre AC 30 KW  380 V motor der skal have den samme tur.
Det store spørgsmål er så, hvor mange spor skal der være hele vejen rundt om rotoren og hvor mange magneter skal der være i et spor, der er hele rotorens længde. Det skal siges, jeg har ikke åbnet motoren endnu, den er Pt. lidt vanskelig at komme til.
Jeg vil høre vores eksperter om der for nuværende, er oplysninger nok til at sige noget om hvor meget der kan trækkes ud af den på en vindmølle, det er ikke tanken at den skal på nettet og en ting mere, jeg formoder at det er AC den laver.
Glæder mig til at høre fra jer.




Kære venner. Jeg er ny her og håber meget at der... Vis hele indlægget
12 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
O.J. Andersen skrev den 28-09-2024 00:50:22

S. Fabrin skrev den 27-09-2024 08:17:00

Har du et link til pågældende YouTube film? Hvis du endelig vil føre ideen ud i livet er det AC der kommer ud. Effekten afhænger både af motoren, der nu er en generator, og den mølle, du monterer den på   Foreløbig synes jeg du ikke skal ødelægge din 30kW motor.

 Hej. Jeg arbejder på at sende en video.

 Kan du ikke fortælle, hvad videoen hedder. Ellers markerer du videoens adresse øverst i siden og vælger kopier. I lav det selv vælger du indsæt. Det er den nemmeste metode, der også bruges af andre her på siden.


fase
Jeg ved ikke om det bliver 50 watt, det kan også være at det bliver 100 watt. Det eneste der er sikker er at det bliver meget langt under motorens nominerede effekt.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis