Trækning af internetstik til nybygget hjem

Vi har netop købt hus, som indtil videre har fungeret som et udstillingshus. Dertil er der i alle værelser trykket et rør fra en lukket stikdåse i væggen og ud i teknikrummet. Her vil jeg gerne have trukket nogle ledninger til internet og havde selv tænkt at jeg gerne vil gå med cat6 kabler. Det hele bliver koblet til en switch, som skal stå i teknikrummet. 

Her kommer så mit spørgsmål - Hvilke dele skal jeg ud og have fat ? Jeg har selv kigget lidt, men må erkende at selvom jeg selv følger mig ret tech savy, så kunne jeg godt nogle anbefalinger. Tænker at købe en trumle med kabel og så selv lave dem (kan jeg sagtens), men det er mere hvilke adaptere til stikkontakten jeg skal have fat i osv. for at det hele bare spiller.

Mange tak for hjælpen på forhånd :D 
8 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg vil anbefale at du bruge UTP kabel (altså ikke skærmet)
Du kan sikkert bruge disse i dåserne - tjek dybde og højde:
https://www.av-connection.dk/?PGr=6669
https://www.av-connection.dk/?PGr=4498

Du bør sætte noget tilsvarende op i teknikrummet og bruge patch-kabel i hver ende.
Hvis der er mange kabler, eller der er sandsynlighed for udvidelse, kan du bruge en rack skinne (patch panel) i teknikrummet. Så kan du også gå all-in med et 19 tommer rackskab i teknikrummet.
Dette er blot et eksempel:
https://compumail.dk/da/p/extralink-rack-sort-99395476



Du har ikke nævnt noget om, hvilke dåser der er afsat i de forskellige rum, så du vælger et af de GodeVen har anbefalet.
Når du har en switch i teknikrummet, kan du bare lave kablerne lange nok til at kunne nå ind i switchen. Du skal så have de nødvendige RJ45 stik og en tang til at presse dem med. 
Hvis der ikke er en træktråd i rørene, skal du også have en træktråd til at trække kablerne i med. Så hvis du ikke har en søgefjeder, får du lige et cowboytrick. Du binder lidt vat eller et stykke tyndt stof, der fylder lidt en røret, til en tynd snor og sætter støvsugeren i den anden ende af røret og suger snoren gennem. 
Du husker at montere efter samme norm A eller B i begge ender.

fase
Jeg ved ikke om de følger med i dem GodeVen linker til (det ser dog sådan ud), men jeg har meget gode erfaringer med dem her:

https://www.av-connection.dk/?PGr=9895

Og i den anden ende, har jeg brugt stik der kan samles ​uden tang. De fylder lidt mere, men kan godt være i en switch. Det har ​sparet mig for meget besvær med klemte stik, der ikke har ordentlig forbindelse.

​Dem ​jeg har brugt, minder om dem her:

https://www.av-connection.dk/?PGr=9961



Mvh. AllanE
Jeg må indrømme at jeg ikke kender præcis, dem jeg liker til, men de opfylder kravene. Jeg vil forvente at det er typen, man blot klemmer sammen, men jeg må indrømme at jeg ved det ikke. Det er en del år siden jeg lavede, det her i huset. Der købte jeg det i løsdele.

Jeg vil ikke mene at det er nødvendigt med to stik i hver dåse i et privat hjem. Det hører tiden til hvor en switch var en dyr sag.

Jeg bryder mig ikke at stikke kablerne direkte i en switch. Jeg ville ofre dåser i hver ende. Selv har jeg et lille rackskab med et patch panel.


Tak for de gode råd alle sammen :D Tænker jeg har fået nok viden nu til at kunne komme videre. 

Som en lille bonus, opdatere jeg lige indlægget når det er lavet med hvad jeg kom frem til, samt nogle lækre billeder :D 
Annonce
GodeVen skrev den 19-09-2024 21:21:52

Jeg må indrømme at jeg ikke kender præcis, dem jeg liker til, men de opfylder kravene. Jeg vil forvente at det er typen, man blot klemmer sammen, men jeg må indrømme at jeg ved det ikke. Det er en del år siden jeg lavede, det her i huset. Der købte jeg det i løsdele.

Jeg vil ikke mene at det er nødvendigt med to stik i hver dåse i et privat hjem. Det hører tiden til hvor en switch var en dyr sag.

Jeg bryder mig ikke at stikke kablerne direkte i en switch. Jeg ville ofre dåser i hver ende. Selv har jeg et lille rackskab med et patch panel.


 Man skal da godt nok være noget computer/it liderlig for at gide at se på et rackskab hjemme i huset 

Hvad skulle problemet være i blot at trække kablerne direkte ind i switchen, hvor alle kabler trækkes skjult i væggen eller en kabelkanal helt hen til switchen? 

Selvbygger med stort S. 
Man kan selvfølgelig godt lade kablet gå direkte op i switchen. Jeg bryder mig blot ikke om at blande fast installation og forbindelser til apparater. Hvis det var lovligt at spare stikkontakten og lade ledningerne forsætte fra elektriserrøret direkte op i fjernsynet, ville jeg heller ikke gøre det.  

Om et rackskab gør en installation pænere eller grimmere er afhængig af hvor meget udstyr man har. Hvis man kun har routeren fra sin udbyder, giver det ikke mening.
En indkøbliste kunne se således ud:

  • x antal meter cat6 UPT (eller cat6a/cat7a FTP hvis du vil have lidt tyndere og skærmede kabler. Du kan blot undlade at montere skærmen i hver ende - så vil kablet opføre sig som et UTP kabel men med bedre seperationsklasse(bedre skærmning mod støj) du kan selvfølgelig også montere skærmen men det kræer lidt mere )* fås typisk i 100-300m ruller
  • x antal dataudtag til LK FUga eller Opus (afhængig af hvad du har i huset) . enten til keystone eller LK's actassi konnektorer**
  • x antal keystone eller actassi konnektorer - afhængigt af foregående valg
  • I teknikrummet: En patchboks i plast til flad vægmontering med 4, 6 eller 8 udtag - enten keystone eller actassi. Har du brug for flere udtag så sæt flere af disse bokse op ved siden af hinanden. Eksempelvis: https://www.av-cables.dk/keystone-patchpanel/
  • x antal færdiglavede patchkabler der bruges fra patchboks til router mm i teknikrum og i den den anden enede ffra udtag til enheder som pc osv. Eksempelvis: https://www.pricerunner.dk/pl/263-3203260856/Kabler/Schneider-Electric-Patchkabel-Kat.6-U-UTP-28AWG-0-5M-Sammenlign-Priser
* Vil anbefale en mærkevare-kabelproducent som LK, Prysmian, Belden, Commscope
**Actassi connectorer fylder lidt mere i udtagene end keystones og er lidt dyrere. Tilgengæld er kvaliteten og overholdelsen af de relevante standarder i top. De er også lettilgængelige i DK
Regn med 50kr+ hvor en keystone der overholder kravene.

Du kan sagtens trække alt selv og det er helt lovligt så længe netværkskablerne ikke ligger i de samme rør som strømkablerne. Sørg for at hold en afstand på minimum et par cm mellem netværkskabler og strømkabler i den faste installation - er de skærmede kan du nøjes med et par mm.

Love er minimumsiveauet - men der regnes altid med en mindre mængde af folk har svært ved regler.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis