Køkkenlåge mangler

Hej lav-det-selv
Jeg er lige flyttet i hus og står i den situration at køkkenlågen til køleskabet er ødelagt og der skal derfor en ny på. Køkkenet ligner det på billedet på en prik, Ikea har så bare i mellemtiden fået helt andre mål. Og Ikea kan ikke beskære pladerne til os. Hvad kan man gøre, det er højskabet med to sammensattelåger på henholdsvist: længde 60 cm (bredte59,5 cm) og 124 cm (samme bredte)
Kan man lave noget selv der ligner? eller er der nogle der kender en købemulighed med et lignende køkken med samme mål?
Mvh Marie
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Dit Ikea køkken er den ældre serie, der hed Faktum. Den nuværende serie hedder Metod og der er lågerne højere og soklerne mindre.

Der er en del firmaer der har specialiseret sig i at lave låger til Ikea Faktum. De laver nye fronter i nye designs, så man kan få opfrisket sit gamle køkken Der er sikkert også nogle der laver dem som de originale fra Ikea. Du kan spøge nogle af de firmaer.

Her er en Google søgning på ikea Faktum
https://www.google.com/search?q=ikea+faktum+l%C3%A5ger

Måske skal du også prøve at spørge nogle udenlandske  firmaer.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis