Klippebord til Husqvarna rider

Jeg har en Husqvarna R214T AWD fra 2017 med et 103 cm klippebord. Er der nogen der ved om man kan sætte bredere på? Husqvarna siger nej men er der nogen der har ændret det så det alligevel kan side på? Der er en i en Facebook gruppe der siger han har et 112 cm der passer på min da han selv har haft det på sådan en.. det er helt nyt og ikke ændret på, men Husqvarna siger stadig nej at det kan lade sig gøre…. Nogen der har erfaring med det.?
Vh Thomas

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Om der passer på ved jeg ikke, men der kan være mange grunde til Husqvarna siger nej, kan være de ikke mener motor er stor nok, at traktoren ikke er godkendt til bredere, eller de hellere vil sælge sælge dig en helt ny traktor med bredere bord 😉🤷‍♂️.

Hvis i bor tæt på hindanden, er det vil “bare” og sammenligne de 2 klippeborde?
Det er nemlig afstanden. Vedkommende bor på Fyn og jeg har bedt ham om at sende et billede af type og af klippebordet men det gør han nok ikke. 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis