Hej alle, jeg har lige haft kloakvand stående op ad alle afløb i min kælder efter et skybrud. I de sidste par dage har jeg bemærket at afløbende også har sagt mærkelige lyde, som om det kommer luft nede fra kloakken.
Efter at jeg flere gange har haft VVS ude og rense afløb på køkkenet i min stueetage, uden stor forskel.
Derfor tænker jeg at der er en forstoppelse i kloakledningen ud til hovedledningen ude ved vejen - nok i skelbrønden eller lignende.
Dog har jeg ikke noget synligt dæksel, da det er blevet dækket til et eller andet sted. Det eneste jeg har er nogle gamle tegninger fra 1954, hvilket kan være I kan få mere ud af end mig. Nogen der kan sige mig helt nøjagtigt hvor min brønd er placeret, så jeg kan få en kloakmester til at grave den op og få den renset én gang for alle?