Stolpe op af husmur

Jeg har en stolpe helt op af min husmur som en del af et hegn. Nogle gode råd til, hvordan jeg får den fjernet? Kan forestille mig, at det er ret besværligt at komme til, når jeg skal i gang.

Skal derefter have en ny stolpe ned. Er det dumt at bruge tørbeton, når ​den skal ned (altså ​kan det være skadeligt for huset eller møgbesværligt at få ​dwn op igen, den dag det sker)?
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen på fora   
Det er bare af med brædderne, så kan du se hvordan den er skruet fast i muren.
Faktisk behøves stolpen på muren ikke at gå i jorden, bare den sidder med et par gode skruer i vægen.

Om man bruger stolpebeton, eller stamper op med sand er vist mest en smags sag.
Jeg tog for nogle år siden nogle stolper op, der havde siddet i over 20 år, dem havde jeg stampet op med sand/grus. Stolperne var friske i den del der stod i jorden, men toppen var lidt mør, og ingen råd i overgang fra jord til "luft"


Er det et højt plankeværk der er udsat i stormvejr, ville jeg bruge stolpebeton...

Vi prøver igen, i morgen --
Det kan være besværlig at grave en stolpe ordentlig ned så tæt på huset. Sokkel er ofte lidt bredere et stykke under jordoverflade. 
Man kan så som Je_ns skriver skrue den på væggen. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis