Det giver lidt mere mening. Det første billede var dit brugsvand.
Det er som du skriver typen, hvor der ikke er temperaturregulering til de enkelte rum. Der er blot en fælles regulering. Man kan bestemme om et rum skal være varme eller koldere end resten ved at regulere på nogle haner. Den forskel er ikke termostatstyret. Nogle mener at det er et bedre system, end det med termostater i hvert rum, da det giver en mere ensartet varme i huset.
Hvis du vil have individuel regulering ud fra temperatur i de enkelte rum, skal det ændres til noget der ligner dette:
https://eadn-wc05-13005084.nxedge.io/wp-content/uploads/2023/01/Uponor046231607.jpegDe blå er telestater som elektrisk åbner og lukker for vandet. De er styret af den hvide boks øverst, som er tilsluttet nogle trådløse termostater i de enkelte rum. Du har altså det meste af hvad du skal bruge. Billedet er af noget udstyr fra Upenor, altså det samme som du har.
Det ser ud du kun har 5-6 sløjfer, så der er måske nogle, der er fælles for flere rum. Det kan være det største problem, ved at montere termostater.
Nu er du lige flyttet ind, så jeg vil råde dig til, at bo i huset i et år, for at finde ud af hvad dit egentlige behov er, inden du ændrer noget drastisk. Din bemærkning om at du vil have varme på badeværelset hele året rundt, lyder som om du ikke har erfaring med gulvvarme. Hvis du sætter varme på gulvet i badet om sommeren, så gulvet føles varmt, vil det være ulideligt at opholde sig i badeværelset.