Ny tilbygning til skalmuret kassemuret hus fra 1900

Jeg skal lave en muret tilbygning til mit eksisterende hus. Selve tilbygningen har jeg nogenlunde styr på, men hvordan "hæfter" jeg til eksisterende bygning, så jeg undgår en kuldebro?
Jeg overvejer om jeg skal skære skalmuren igennem i zigzag ind til kassemuren inde bag, og derefter mure i forbant, nye sten med gamle. Men er det nok? Jeg vil nødig lave hul i kassemuren, da det har det med at smuldre fuldstændigt, når man åbner for det.
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Skal-muren pilles ned hvor tilbygnings hulmur kommer. Så støder denne sammen med den nye ydermur, og isolering i tilbygning støder sammen med isolering i det gamle hus. Den del af skalmur som kommer inde i huset kan godt blive der, det bliver jo varm væg på begge sider. 
Jeg ville nok ikke bygge dem sammen i forbandt, da det næsten altid revner. Tilbygning skal ikke sætte sig andet end få mm før det går galt et sted. Du kan bruge murbindere, men ellers lukke det med en gummifuge til sidst. Man kan kalde det en dilitationsfuge


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Tusind tak for hjælpen😁👍
det var det rigtige svar tak for det 

 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis