Erfaring med (tynde) tætningslister

Hej med jer

Jeg har monteret nogle indvendige døre.. 
Og for at hjælpe lidt med lyddæmpning har jeg monteret tætningslister.. jeg ville gøre det så godt, så det blev de fineste fra Tesa (tesamoll premium flexible)som skulle kunne gå fra 1-7mm.. Men jeg oplever at jeg skal mase godt til før døren kan lukke (Jeg har justeret blikket i karmen så langt ud som muligt) ..
Jeg påtænker at skifte tætningslisterne, men har I gode bud, det er så fjollet at købe for at konstatere de er for tykke.. 

 Ingen håndværksmæssig uddannelse :-)

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg prøvede det samme, og kom til samme konklusion.
Bauhaus påstår at de har nogle der passer præcis til det, jeg tror der var disse, men jeg har ikke fået taget mig sammen til at prøve :
https://www.bauhaus.dk/swedoor-taetningsliste-til-indvendig-karm-hvid-5-1-m
Tak🙂
Det slog mig, at jeg havde en stump liggende, fra Lidl. Det hedder 1,5-3mm.. det fungerer meget bedre! 
Jeg finder lige noget i en ordentlig kvalitet, men jeg må da lige kontakte Tesa, og høre om det kan være rigtigt.. det passer jo ikke at de dyre fine lister kan bruges ned til 1mm.. 

 Ingen håndværksmæssig uddannelse :-)

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis