Bjælkeloft uden isolering?

Hej. Skriver her for at høre om jeres mening.
Vi er flyttet ind i et to etagers gammelt murstenshus fra 1920. Der er gulvvarme i hele stueetagen, mens på 1.sal er der en radiator i hvert af de to værelser, og hele 1.sal er isoleret i skråvæggene mod ude. 
Der er flotte bjælker med hulrum/etageadskillelse mellem stue og 1.sal, og der er sat et listeloft op i stuen. Jeg overvejer at fjerne listeloftet, så bjælkerne kommer frem og kan ses. Spørgsmålet er om der skal isoleres i etageadskillelsen mellem bjælkerne. 
Jeg tænkte at prøve at undlade at isolere, for så kan varmen fra gulvvarme i stuen sive op til 1.sal, så der også vil være varme oppe på 1.sal. Hvad mener I? 
Og ønsker jer en glædelig jul. 
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen på LDS
Det er vist helt op til dig selv at afgøre hvordan etageadskillelsen skal udføres. Du skal dog være klar over at en isoleret adskillelse også reducerer lyd.

Søren O
Der er i 2020 kommet en tilføjelse til BR18 om at der ved renovering af etageadskillelse er krav om brandmodstand, mere info her.
Generelt skal bærende emner inddækkes så de opnår BD30.

/BOFH 

Giv mig min kop kaffe og et serverrum!

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis