Alternativ til Rockwool Terrænbatts?

Hej, 

Jeg er ved at lave en indhegning af min lidt for larmende luft-til-vand varmepumpe, og i de guides jeg har fundet til at lave et hegn 'foret' mod varmepumpen med lydabsorberende materiale, anbefales terrænbatts påklædt med fiberdug og noget metaltråd/brædder til at holde det på plads. Det hele dækket under et dækbrædt.

Når jeg søger mig frem kan jeg umiddelbart kun se at Rockwool fremstiller terrænbatts, og dem vil jeg ikke købe fra, da de støtter russisk militær mv.

Kaldes terrænbatts blot noget andet fra andre fabrikanter, eller kan nogen anbefale et alternativ som kan holde til udeklima, stående opret, indpakket i fiberdug og med brædt over samt træhegn på den ene side?
Jeg skal bruge 70-100 mm tykkelse og skærer dem derefter til i hegnets konstruktion.

Tak for hjælpen!

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Ja det er jo en kilden situation med fabrikker i Rusland. Carlsberg forsøgte at komme ud men så blev fabrikker jo bare stjålet. 
Nå men dette er  et non  politisk forum så jeg holder mig til lydisolering her
Saint gobain ( Isover glasuld) har nogen de kalder Isover robust TP. De har samme egenskaber. LINK 
Om de arbejder i Rusland har jeg ikke en dyt viden om. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis