nå vores nye (gamle) hus har åbenbart flere skavanker sælger ikke gad informere om, den første frost hos os kom i sidste uge, og wc ovenpå virkede det kolde vand ikke, det kom tilbage da det tøet, i morges var det væk igen, så pexrørene fryser, jeg har været oppe og skrue nogen tagplader af for at se om jeg kunne finde ud af hvor røret ligger uisoleret i skunken(som det jo næsten må være når det fryser allerede ved -2 grader) men alle steder var der rigeligt isoleret, så jeg kunne ikke kigge ind til der pexrøret ligger, eller hvor jeg regner med det ligger.
spørgsmålet er så, hvor meget skal det fryse før pexrøret sprænger?, en VVS ven siger der skal alligevel noget til, det er ikke så tit pexrør sprænger, men nu bliver det jo også koldt i et godt stykke tid.
jeg skal selvfølgelig have fundet stedet, men har lige bestilt et inspektionskamera online så jeg forhåbentligt kan se hvor det pexrør kommer fra og kan følge det over til wc'et, men der går jo lige et par dage.