Hej,
Vi har her i hjemmet problemer med at gulvene er kolde om morgenen, på trods af gulvvarme. Jeg har via et tidligere opslag herinde fundet ud af at dette højst sandsynligt kan ændres ved at sænke blandetemperaturen til gulvvarmen og på den måde få gulvvarmen til at kalde på (lavere) varme i længere tid. Jeg er dog i tvivl om hvordan dette opnås på min opsætning. Kan nogen hjælpe med dette?
Jeg forsøgte mig frem igår, ved at skrue på termostaten på billede 1, fra 3 til 2, men jeg kan ikke umiddelbart se nogen forskel på termometeret til venstre for.
Gulvvarmestyring: Wavin AHC9000 (uden display)
Fjernvarmestyring: ECL Comfort 110
Info om huset: 86m2 i et plan fra 2001.
Enhver anden konstruktiv information eller kommentar til min opsætning - i form af "Du burde kigge på det her" eller "Hvis du skruer på denne, sker dette" - er hjerteligt velkommen.