Tilslutning af komfur LinetHornemann 2 23-10-2023 10:05 Hej med jer. Jeg har lige købt et dødsbo, hvor komfuret er taget af strømmen. Normalt kan jeg sagtens selv fikse det med strøm, men lige her er jeg en smule udfordret 🙈Nogen der kan hjælpe? 😁På forhånd mange tak 😉 5 svar Følg tråden Annonce Annonce Annonce
S. Fabrin 19639 4400 23-10-2023 10:29 Har du noget at måle spænding med? Bare for at være sikker på at nullen er den sorte til venstre.Ellers er rækkefølgen fra venstre til højre:Blå - brun- gulgrøn - sort - sort fase
LinetHornemann Trådstarter 2 23-10-2023 10:33 Mange tak for svar 😁Har desværre ikke lige noget at måle med, men det må jeg se om jeg ikke kan låne 👍
ev elmand 30486 7480 24-10-2023 23:46 Du kan slukke ved kontakten og montere en lampe ( fatning og pære ) Yderst til venstre altså under den sorte med den ene ledning. og den anden ledning fra under den gule. Så tænder du kontakten og hvis lampen lyser normal så er den sorte N og der skal så den blå fra komfuret monteres. Springer pæren, så kan du glæde dig over at den er billigere end et ødelagt komfur. Men mon ikke den som har afkoblet den gamle komfur har været ret flink. Der sidder en stump blå til venstre så det er nok et vink om at det er her den skal sidde. . Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
DLG 1170 2400 25-10-2023 13:54 Jeg kan se at der er noget som ligner ir på den sorte kobbertråd. Skal det ikke fjernes på en eller anden måde? Det er ikke godt med dårlig forbindelse. Og skruen ser også lidt mat ud, i forhold til de andre - drypper der vand på det ?
ev elmand 30486 7480 25-10-2023 23:20 Der kan have været kondensvand der er trukket ned. Der har meget lidt betydning, men jeg ville da lige spænde skruen lidt for at sikre at den ikke er løs. Husk at der er strøm på, så sluk ved gruppeafbryder når du arbejder der oppe. Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)