Behandling af massiv egetræsplanke

Hej,

Konen og jeg er ved at lave et hovedgærde, hvor der ovenpå skal afsluttes med en plade af massiv eg. Vi vil rigtig gerne behandle træet med noget, for at mætte det, modvirke krumning og gøre det bestandigt mod smuds og væsker.

Der er dog det problem at plankens nuværende udtryk, farve og glød er præcist som vi (læs: hun) gerne vil have det. Derfor søger vi den mest usynlige måde, hvorpå vi kan behandle og passe på vores planke.

Vi har prøvet lak, som tydeligt kan ses og især mærkes. Det er ærgerligt at købe så pænt og flot massivt træ, for at pakke det ind i lak.
Vi har prøvet Junckers olier, næsten hele vejen rundt.

Medmindre der kommer andre bedre bud herfra, er vores næste forsøg en sæbebehandling med sæbespåner. Vi er dog usikre på hvilke fordele og ulemper der er ved at sæbebehandle kontra oliere og vi ved ikke hvad vi skal kigge efter, da vi har absolut ingen erfaring med sæbespåner og sæbebehandling af træ.

Vi håber i kan komme med råd hertil og gerne hvilke produkter i har erfaring med :)

På forhånd tak
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Silkemat Osmo hårdvoks kan næsten ikke ses. Man kan dog mærke forskellen.

Selvbygger med stort S. 
Sæbespåner bruger vi til et nu 91 år gammelt egetræsbord og det står flot , 

Tak for at du gad læse mit indlæg .
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis