Fundament til legehus

Hej

Jeg skal samle følgende legehus: https://solundhuse.dk/wp-content/uploads/2018/01/3.2-m2-Lille-Felix-manual.pdf

Jeg har aldrig beskæftiget mig med fundament. Men er klar over, at jeg skal have fundet en løsning til fundament.

MIN EGEN TANKE:
Jeg havde i starten selv tænkt at lægge 50x50 fliser ud som punktfundament på græsplænen og derefter skrue nogle justerbare plastikfødder på (for at undgå opstigende fugt i trækonstruktionen og for at kunne justere højden)

PRODUCENTEN AF LEGEHUSET:
Producenten anbefaler den helt store omgang med stabilgrus, sand og fliser ELLER punktfundament med stolpesko. Hun fortæller endvidere, at min egen løsning ikke er holdbar, da en muldvarp eller lign. Kan grave i jorden og gøre den porøs og så vil fundamentet flytte sig.

Jeg vil ikke grave ud til fliser og lægge stabilgrus, da det besværliggør genetablering af græsplænen, når legehuset på et tidspunkt skal væk. Men har så efterfølgende søgt på stolpesko fra BMC og på jordskruer, men det kommer jo hurtigt til at koste 2000-3000 kr. mere blot for fundament.

Så mit spg. går på, hvad går an som fundament til et legehus? Jeg har ikke brug for nogen overkill-løsning, men selvfølgelig brug for en stabil løsning.

På forhånd tak og god dag.

4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Havefliser er ganske udmærkede til sådan et lille træhus..



Vi prøver igen, i morgen --
Alternativt groundplugs, jeg tænker at der kun kræves 4-6 af de mindste. Men ellers enig med je_ns - fliser og hvis muldvarpen skulle gå amok, så lægger man en yderligere klods ind senere.
https://groundplug.dk/

Disse stolpesten fra jemogfix er meget praktiske, da de kan justeres. Og hvis man bare sørger for at starte med at justere dem helt ned, så kan man altid justere lidt op igen hvis noget skulle sætte sig. 

Jeg er pt. selv igang med at bygge et brændely med dem. 

"Det er kun et spørgsmål om at finde en hammer der er stor nok"
Jeg har sat flere legehuse, de har aldrig haft et fundament. De holdt ganske udmærket både til barnet de var beregnet til og et par søskende. Ja det er da muligt at jordfugt kan få træet til at rådne i bunden over 10-15 år. 


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis