Hej godtfolk,
Jeg skal til at genopbygge mit skur, og skal i den forbindelse have limet en sokkel (leca) på eksisterende betongulv. Denne proces tror jeg der er nogenlunde styr på.
Skuret er imellem to bygninger, vores eget hus og naboens garage, som jeg har forsøgt at illustere på billedet. Der kommer ikke sokkel langs huset, det bliver rent træskellet.
Mit spørgsmål går på, om soklen skal fastgøres til vores eget hus og naboens garage (via nogle ankre), eller den kun skal fastgøres på betongulvet?
Efterfølgende skal soklen jo pudses. Skal soklen pudses helt op til de eksisterende bygninger, eller skal der holdes lidt afstand, således der kan afsluttes med en elastisk fuge? Jeg ved ikke hvor meget sådan noget arbejder, da der kun er tale om 3 meter sokkel.
På forhånd, 1000 tak