Min søn er ved at sætte sin nye lejlighed i stand. I soveværelset er ydervæggen skrå væg med en lav skunk: Bygningen er fra 1956, med original isolering og tag. Der er to velux vinduer på den skrå væg. Der ser ikke ud til at være nogle utætheder, lidt spor af nogle gamle utætheder, men ikke mange. Nu har vi jo haft nogle seriøse regnskyld de sidste par uger og der er ikke fugtigt nogen steder.
Da min søn tog tapet af, så oplevede han at få meget puds med samtidig. Det til en grænse, hvor den unge mand tænkte at det var da meget hurtigere bare at tage pudsen af, end at stå og bakse med 70 års tapet og maling.
Så situationen er nu, at han har taget alt puds, siv og ståltråd af og der nu kun er forskallingsbrædderne tilbage. Forskallingsbrædderne sidder rigtig fint, tæt og lige. Han har således ikke pillet ved isoleringen og såvidt vi har forstået så brugte man ikke dampspærre tilbage i 50'erne, så sådan en er der nok ikke.
Vi ved godt at det rigtige ville være at tage forskallingsbrædderne ned, gammel isolering ud, ny siolering op, dampspærre etc. - MEN, hvis det kan undgås vil det være foretrække.
Spørgsmålet er om det er ulovligt at nøjes med at sætte to lag gipsplader udenpå den eksisterende forskalling? Da vi ikke har rørt ved noget bag forskallingsbrædderne, så bør alt mellem forskallingsbrædderne og taget fungerer som hidtil, korrekt?
Vi vil nødigt lave noget forkert, men vi vil også gerne lave mindst muligt - tak for al den hjælp I kan bidrage med.