Aften de herrer,
Vi har fået monteret helt nyt afløb af vores lokale autoriseret VVS´er.
Afløbet er et Kessel gulvafløb 110 mm m/2 med højtvandslukke i. Efter nogen tid begynde det at lugte selv om afløbet bliver brugt jævnligt. Vandlåsen har aldrig været tørret ud eller noget.
Jeg begynde at hælde kogende vand i og skylle det godt igennem. Men det blev værre og værre.
Til sidst trak jeg det op og så noget der lignede noget fra en sci-fi film....
Det lugter ikke "råddent", det lugter skarpt og grimt, måske et hint af svovl?
Har i set noget lign. før? Som ses på billedet kan jeg ikke finde ud af om det "gror" ud af afløbet eller ind i det.
Jeg har taget det op, skoldet det i kogende vand og rengjort det med en børste samt med noget sæbe. Skyllede det godt igennem og satte indsats i igen, og så forsvandt det.
Billedet er fra d. 26/05, og igen i dag (16/06) begynder det at lugte igen....... Og jeg kan se væksten så småt begynder at danne en hinde lige ved vandspejlet op mod vandlåsen som går ned i vandet. NU har jeg haft det oppe igen og givet det en ordentlig tur med kogende vand, og benyttet noget Oxi Pro som er steriliserende i afløbet og ladet det stå i et par minutter. Samt skyllet det godt igennem.
Nogen ideer hvis det skulle komme igen? :(