Gaskomfur

Hej, 

Jeg vil lave en køkken ø med gas kogeplader. Jeg skal bruge flaskegas. Jeg har tænkt at placere gasflaske udendørs og så føre et gasrør under gulv. Jeg ville bruge blød wicu kobberrør igennem et tomrør, under gulv og ud igennem sokkel til gasflaske udenfor. 



Er der nogen problemer i det? Skal røret isoleres? Kan man selv montere fittings i enderne og er det blot kompressionsmuffer man bruger?
Mvh

Christian 
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Kermit_369
Kermit_369
1394 7860
Jeg ville ALDRIG turde lave en gasinstallation  selv. Og jeg er ret sikker på det også ville være ulovligt. Og hvis det ikke bliver lavet helt efter reglerne kan jo ende med at folk bliver slået ihjel.

 Topmålet af dovenskab er at gøre det rigtigt første gang

S. Fabrin
S. Fabrin
15584 4400
Få en GVS montør til at lave gasinstallationen. Du kan evt. trække et føringsrør, som montøren så trækker gasrøret og laver afslutningen i.

fase
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis