Gulvspartel / selvnivellerende på betongulv ?

Hej ..
Vi er ved at lave et rækkehus klar til udlejning, og har besluttet af der skal ligges sildeben (klik fra BerryAlloc) / er indkøbt)
I følge producenten, skal gulvet være plant, og må max. svinge 2 mm.

Stuegulvet (30 m2) i vores svinger dog 5-15 mm.
Vi har brugt selvnivellerende gulvspartel i det ene værelse .. men syntes det er et kæmpe arbejde, og måtte gøre det over 3 gange. (og må indrømme at gulvspartel ikke er blandt spids-kompentancerne)

Er 5-10 mm for meget at forsøge at slibe med betonsliber / høvl, og evt. afslutte med få mm. gulvspartel ?

Eller hvordan udføres dette bedst , og lettest (Hvis man gerne selv vil gøre det ;)

God dag,

Med venlig hilsen

Thomas

4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Mon ikke der står at gulvet højst må svinge 2 mm over 2 m. Så hvis gulvet er nogenlunde jævnt men bare falder/stiger over hele arealet så har det ingen betydning. 
Selv nivellerende spartelmasse har fået et meget misvisende navn. Der skal stadig arbejdes for at få det lige, det kommer ikke af sig selv. 
Det letteste er nok almindelig grov sandspartel eller eventuel fliselim blandet 1/2 op med sand. Det skal i begge tilfælde trækkes ud med en meget bred lige skinne f.eks. 2 m vaterpas. Di behøver ikke at se på libellen, da det kun gælder om at få det jævnt. 
I modsætning til den "selv nivellerende" så har du meget længere arbejdstid. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Tak for svaret.. Men ville grovspartel kunne holde til gulv ?? Syntes ikke jeg har læst om før.

Med venlig hilsen

Thomas

Klikgulv som du planlægger trykker ikke /slider ikke på underlaget. Der er da eksempler på at man bare har brugt løs sand. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Jeg har faktisk med succes brugt ovntørret kvartssand til at rette lunker op på et ellers plant gulv inden klikgulv.

Erik - interessant løsning med fliselim og halv sand. Det skal sikkert nok holde plus er nemmere at arbejde ud (formoder jeg). 
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også