Hej Alle
Jeg har købt et sommerhus som jeg gerne vil give noget ekstra isolering udvendig - der er pt 10 cm og det er i fin stand men der må gerne komme lidt mere på. Jeg er i tvivl om hvordan det er bedst at udvide det eksisterende træskelet, så der er plads til mere isolering. Flere steder vises det at man skruer reglar på de eksisterende og altså forlænge dem ud, men giver det en kuldebro? Skal man lave forskellige “lag” med et lag vandrette lægter (eller hvad de hedder) så lodrette?
Den første model er jo nemmest men skal også være ordentlig. Giver det en kuldebro at udvide den eksisterende trækonstruktion eller bliver kuldebroen brudt af de forskellige afstandslister mv?
Jeg har forsøgt at tegne nuværende væg og et forslag til den simple tilføjelse. Den indvendige væg er en ny profilbræddevæg sat på lister hvor der er en ny dampspærrer bag.
Jeg viser også her et par billeder af de forskellige muligheder som jeg søgt mig frem til.
Hører gerne jeres input:-)