Udvendig isolering af sommerhus

Hej Alle
Jeg har købt et sommerhus som jeg gerne vil give noget ekstra isolering udvendig - der er pt 10 cm og det er i fin stand men der må gerne komme lidt mere på. Jeg er i tvivl om hvordan det er bedst at udvide det eksisterende træskelet, så der er plads til mere isolering. Flere steder vises det at man skruer reglar på de eksisterende og altså forlænge dem ud, men giver det en kuldebro? Skal man lave forskellige “lag” med et lag vandrette lægter (eller hvad de hedder) så lodrette?

Den første model er jo nemmest men skal også være ordentlig. Giver det en kuldebro at udvide den eksisterende trækonstruktion eller bliver kuldebroen brudt af de forskellige afstandslister mv?

Jeg har forsøgt at tegne nuværende væg og et forslag til den simple tilføjelse. Den indvendige væg er en ny profilbræddevæg sat på lister hvor der er en ny dampspærrer bag.

Jeg viser også her et par billeder af de forskellige muligheder som jeg søgt mig frem til.

Hører gerne jeres input:-)
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Træ har en udmærket isolering evne, så det i sig selv giver ikke kuldebro. Men man få jo ikke en overlapning på isolering, som også er den lille fordel. 
Den letteste måde er ved at sætte lægter eller reglar på kryds af de eksisterende. Så kan skrue direkte igennem for fastgørelse. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Træ (fyr) har en lambda værdi på 0,12. Almindelige isoleringsmåtter har lambda værdi på 0,037. Isoleringsmåtter isolerer således næsten 4 gange bedre end træ, så det er vigtigt at krydsforskalle.

Søren O
Søren O skrev den 09-04-2023 13:26:48

Træ (fyr) har en lambda værdi på 0,12. Almindelige isoleringsmåtter har lambda værdi på 0,037. Isoleringsmåtter isolerer således næsten 4 gange bedre end træ, så det er vigtigt at krydsforskalle.

 Giver mening at køre lægter/isolering på tværs af det nuværende. Vil du mene at det er nok med 10 cm ekstra isolering så der er 20 cm Rockwool?

Krav til nye sommerhuse er ca. 165 mm isolering i let ydervæg, så dine 200 mm (190 mm) er fint. Jeg vil absolut anbefale krydsforskslling, så får du også forskudte samlinger i din isolering.

Søren O
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis