Hej LDS
Har fuldspartlet, slebet og grundet nogle vægge, og har i den anledning to spørgsmål. Planen er at male væggene direkte på forankringsgrunder (dvs. ingen filt, væv eller tapet) af hensyn til at holde væggene så åbne som muligt.
1) Efter grunding viser der sig nogle luftbobler i spartelmassen. Nogle steder ganske store områder. Tanken var at spartle igen i et helt tyndt lag, slibe forsigtet og grunde igen på det område, men bør jeg gøre noget andet?
2) Nogle steder trækker misfarvninger igennem (rust mv.). Nogle områder er små, mens andre områder er noget større. Alt jeg har stående til at spærre med er til træ. Mindre pletter tænker jeg, blot kan dækkes med træmaling som har været uhyre god til at dække knaster, men jeg er påtænkelig ved at bruge det på større områder.
På forhånd tak