Oliefyr lækker olie i selve kammeret

Vi håber på hjælp her. Lige købt 3 år gammelt oliefyr som lækker olie inde i selve kammeret. Min mand har altid selv kunne reparere og fixe men her kommer han til kort. Nogle der har forslag?
☺️☺️
10 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det kunne tyde på en defekt dyse, så den ikke forstøver olien rigtigt, det gør at det sejler i olie.
Så prøv med en ny dyse, det går sjældent godt hvis man selv forsøger at rense den gamle.
Tjek også at dysen sidder korrekt i forhold til den luft fordeler plade, der sidder rundt om dysen. For rammer den forstøvede olie fordeler pladen, vil det også kunne gøre det sejler i olie.

Det kan selvfølgelig også være en utæthed i røret ud til dysen, eller der ved dysen hvor den er skruet fast, men det er ikke så sandsynligt.


Vi prøver igen, i morgen --
Tusind tak. Der vil vi prøve at se på imorgen. 🙏🙏
Det kunne også være en defekt magnetventil til at åbne/lukke for olien.

fase
Det virker som om at dysen er ok, lige sat ny i også afprøvet gamle. Ingen ændring 
Det virker som at olien kommer ud inden den når dysen, inde i selve huset . 

Giver det mening? 🙏🙏☺️☺️
Så kan det være en utæthed fra oliepumpen, og ud til dysen.
Er oliebrænderen med forvarmning, og magnetventilen der hænger i åben stilling, vil fyret begynde at pumpe olie ud af dysen før fyret tænder.

Så prøv at kik om der kommer uforbrændt olietåge, når fyret starter.


Vi prøver igen, i morgen --
Annonce
Kan det være at fordi det er lavet til enkelte strenget istedet for dobbelt strenget?

Det laver stadig ballade 🙏🙏☺️☺️
Sådan noget med oliefyr skal man ikke tage let på, det skal du tilkalde hjælp til.
Når du har en olie lækage ind i brændkammeret, så er der potentiale for en eksplosions brænd pga. for meget olie i fyrrummet og for ringe ventilation af dette, før gnisten startes.

Når dét er sagt, så få taget et billede af brænderen og lig op herinde, så kan vi andre meget nemmere komme med kvalificeret vejledning.

 

Endestykke mellem føderør og forvarmer/dysserør virker til at det er det der er defekt. Alt er prøvet så nu bliver der købt er nyt når butikkerne åbner igen.

Vi siger af hjertet tusind tak for interessen og hjælpen til at forsøge at hjælpe. 

Hvis der skulle være en venlig sjæl der ligger inde med sådan en sag så sig endelig til. 

Godt nytår til alle
🙏🙏☺️☺️
Fik du oliefyret til at virke igen ?

Vi prøver igen, i morgen --
Ja det viste sig at fordi det er to strenget så kunne det ikke køre som en strenget. Nu er der fundet en løsning. Tak for alt jeres hjælp. :-) 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis