Spørgsmål til væg?

Hej

Håber der nogle som kan hjælpe, jeg igang i kælderen med og rive et gammelt gulvtæppe af og opdager dette på den ene væg efter jeg fjernet panelet, min første tanke var skimmelsvamp, men det ligner ikke det skimmelsvamp jeg har set før, prøvet og fjerne en del mere forskellige steder og det virker til det på hele den væg. huset er fra 1974.

På forhånd tak!
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det har været ret almindeligt at smøre tjære på en kældervæg inden man pudsede den for at spærre fugt ude. det ligner tjære. Den gamle stenkulstjære.

Mange hilsner Kovas,

I et diktatur må ingen sige sandheden.
I et demokrati må alle lyve.
KK Steincke.
kovas skrev den 18-12-2022 18:36:16

Det har været ret almindeligt at smøre tjære på en kældervæg inden man pudsede den for at spærre fugt ude. det ligner tjære. Den gamle stenkulstjære.

 Havde godt sådan noget i tankerne men aldrig set det før på de andre vægge i kælderen, ville tjæren evt gå i pudsen? som ses det anden sidste billede hvor kobenet også ligger? det et stykke af væggen jeg fjernet (ikke det forreste stykke men det lige bagved)

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis