Fugtig sokkel indvendigt i kælderen

Hej LDS'er. Jeg står med en mindre udfordring. Jeg ved at renovere kælder, hvor jeg pudset væggene op så de bliver lige og maler den med skalcem100. Jeg har lavet den halvdel af kælderen, hvor der er omfangsdræn. Af en eller anden mærkelig grund har tidligere ejer ikke valgt at lave omfangsdræn om den sydlige del og soklen. Efter at have fjernet celotexplader, plastikmaling og banket det løse puds af, kan jeg se at soklen blød og fugtig. Jeg vil selvfølgelig lade den tørre op.

Hvis det var jeres eget hus, ville I så lave omfangsdræn nu og vente 1 - 1,5 år med at pudse den op og male den. Eller ville I pudse den op nu og selvfølgelig gøre den så diffusionsåben som muligt og lave omfangsdræn i fremtiden, når pengene og overskuddet er der? 

Vh 
Bunden

Min kæreste og jeg er ved at total renovere en murermestervilla fra 1948. Jeg får muligvis brug for et par råd og fifs undervejs.
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg glemte at nævne, at de andre ydervægge har jeg pudset op i en bastard mørtel. 

Min kæreste og jeg er ved at total renovere en murermestervilla fra 1948. Jeg får muligvis brug for et par råd og fifs undervejs.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også