Fjerne porebeton væg

Hej
Jeg vil gerne have fjernet en porebeton væg imellem vores stue og køkken, den er 100mm bred og men jeg er kommet i tvivl om den er stabiliserende, er der en måde at finde ud af det på? 
Jeg kan se oppe på loftrummet at væggen ikke har fat i spærrene, men at der er sat et par få rundjern ned.

Huset er fra 1985 og jeg har fået afvide at ydervæggene er blevet kranet ned som store elementer og derefter sat gitterspær af på ydervæggen.


1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen på lds.
Det er ikke en bærende væg. Den er naturligvis stabiliserende på ydervæggen. Nu viser du ikke de originale tegninger men vist mere en ejendoms mægler tegning. 
Jeg mener godt den væg kan undværes, når jeg ser på afstand fra vær/køkken mur og hen til hjørnet hvor tilbygning går fra. Sammen med at væggen modsat altså nord muren er stabiliseret godt og hænger noget sammen med sydmuren med spær konstruktionen.  
Men for at være sikker kan du kontakte en bygnings konstruktør eller bygning ingeniør. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis