Jeg fik isat Storke Vinduer i 2006. De er stadig fine. I samme år fik jeg også sat vinduer og døre i fra PC Vinduer og Døre ( nu hedder de Horn Vinduer og Døre ) også ejet af Poul Christensen Horn og Irene Horn. Elendigt håndværk af materialer som ikke svarer til egne lovprisninger af produkterne. Tætningslister er ikke skåret i smig. Træet er ikke knastfri kernetræ. Træet er ikke spejlskåret. Kørte en retssag mod firmaet. Under retssagen blev aktiverne flyttet over til Horn Vinduer og Døre. Da dommen faldt med tilkendelse af over 300.000kr i erstatning var firmaet lukket. Utroligt at Bygningskultur Danmark og Raadvad Centeret kan anbefale sådan noget bras.
Bundstykker er begyndt at rådne i den ydre ramme på de koblede vinduer.
Havde indbrud i 2009 og fik bryggersdøren med sideparti repareret af forsikringen. Holdte ikke og i 2011 blev hele dørpartiet udskiftet med produkt fra Linole Vinduer og Døre, som også anbefales af Raadvad Centeret. Det blev skiftet på garantien i 2015. Nu er der råd i det tværgående bundstykke i sidepartiet og bunden af fyldningerne viser tegn på fugtopsamling. Det er åbenbart noget MDF plade e.lign. og ikke træ fyldningen er lavet af.
Nej, end ikke de højest profilerede producenter, anbefalet af Bygningskultur Danmark og Raadvad Centeret kan man stole på.
Bonderøven udmeldte også Poul Christensen Horn, som den ypperste ekspertise indenfor produktion af vinduer og døre, da Kastanjegården fik nye vinduer og døre produceret af Poul Christensen Horn.
I 2002 fik jeg i en anden ejendom sat nye vinduer i fra KPK. Selv fabriksmalingen er stadig intakt. Om kvaliteten holder i dag, ved jeg så ikke.
Når end ikke anbefalinger fra de ypperste eksperter inden for bygningsbevaring holder vand, så er der ingen man kan stole på i den branche.