Køkkenvask tilstoppet kan det skyldes manglende udluftning af faldstammen

Hej alle sammen :-)

Vi har en lille 3 ugers tid haft problemer med en stoppet køkkenvask. 
I går skiftede vores VVS'er rørene under vasken og ned til underboen, der skulle gerne være styr på det nu. Alle rørene er blevet renset med rensemaskine og der var fuldt gennemløb i går... Men.... Nu er vasken stoppet igen. VVS'eren siger vi skal have skiftet det tværgående rør hos underboen og brudt hendes gipsloft op. 
Kunne det dog være på grund af manglende udluftning af faldstammen? I så fald hvordan gøres dette?
Vi bor på 5. sal i en andelsforening (nej vi har desværre ikke pedel). 
Mvh
Ask og Frederikke 

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hvis det har virket normalt hidtil er det ikke sandsynligt at det uden grund skulle begynde at give problemer med evt manglende udluftning.

Det ses tit at når der køres rensemaskine igennem, så slår man en masse aflejringer løs som så igen stopper røret efter kort tid også selvom det faktisk ser ud til at virke lige til at starte med. Og nogle gange bruger man for små rensehoveder som bare kører igennem proppen og laver lidt hul, men så stopper det hurtigt til igen.

Personligt ville jeg nok overveje enten at få kloaktv på og/eller prøve at få renset igen og sikre at der bruges et ordentligt størrelse rensehoved og skylles med vand samtidig.

Bare kald mig BBB 
Hej

Det virker til, at det er den rigtige løsning. Vi har lige mirakuløst vist haft succes med en wire, og det har virket. Men vi tænker at det er noget vi bliver nødt til at gøre regelmæssigt her i starten, da det sagtens kan stoppe til igen.

Kloaktv havde vi ikke tænkt, tak for tippet.

mvh
Frederikke og ask 
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også