Materiale loft

Nogen der ved hvad det er for noget materiale? Bare gips plader eller?

Jeg vil gerne sætte stor gips plader op ovenpå det nuværende, hvad skal jeg brug af værktøj, kan jeg bruge en almindelig borremaskine, så jeg ikke skal ud og købe en decideret gips borremaskine? Nogle anbefalinger?

Jeg synes det er svært at vurdere hvor strøerne sidder, det hele lyder ens når jeg banker på det. 🤷🏻‍♂️

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det ligner gipsplade.
Du er nød til at finde regler/strøer for skrue den næste plade fast.
De plader du har(som måske kun er sømmet op), vil aldrig kunne bære vægten af nye gipsplader bare skruet fast i dem, men det resultat at hele loftet kommer meget hurtigt ned  

Jo ældre man bliver, jo hurtigere har man løbet som ung...
Det ligner 40x60 cm gipsplader, dem som var almindelig for ca 50 år siden.
Forskallingen går normalt langs med pladerne, over samlingen, formentlig 10 cm bredde, i værste fald 5 cm bredde.
Du kan sagtens bruge en alm. boremaskine. Gipspladeskruer skal du nok op i a la 3,9x41. Skruer 3,5x35 et måske lige lovlig korte.

I min optik er 40x60 plader pænere end "store plader". Store plader kan også give lydproblemer.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også