Led driver og samledåse

Hej,
Jeg har et 24v led strømforsyning med 230v ledning som denne :
Den er sat i et stikkontakt som forbinder til skinner i køkkenbordet. Lige nu er det noget juks det der er lavet dvs. fra en helt anden sted tænder/slukker man med et afbryder den stikkontakt og det vil jeg lave om så strømforsyningen ikke skal sidde i et stikkontakt men koblet til i et AB9 samle dåse (klippe 230v stikket af) dvs. fjern stikkontakt, samle det stive leder kabel med det bløde i en dåse. Er der noget galt i det ?

/donnib

 

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Kan du ikke bare flytte stikkontakten hen, hvor du vil placere samledåsen. Stikkontakten kan være en uden afbryder.

fase
Nej desværre det kan jeg ikke, stikkontakten hænger i luften i et hjørne bag et køkkenskab, det vil dåsen så også gøre men tilgængeld er den lukket hvor stikkontakten har fået noget gaffa på bagsiden for at gøre den tæt kan jeg se  

 

Har du ikke et billede af den installation. Uanset om det er en stikkontakt eller en membrandåse, skal det være fastgjort til en bygningsdel.

fase
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis