Afmontering af termostat

Hej

Vi bor i et ældre hus med varme i gulvet på badeværelset (vandbåret). Jeg har problemer med at det ikke varmer ordentligt og mistænker at termostaten er synderen. Jeg kunne derfor godt tænke mig at afmontere den og se om der er noget der fx har sat sig fast. Men jeg kan ikke gennemskue hvordan jeg afmonterer den - eller om det overhovedet giver mening at gøre. Er der nogen herinde der kan hjælpe?



5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Har du prøvet at trække i justeringsknappen, for at se om den kommer af?

fase
Jeg havde prøvet men nu gav jeg det lige et skud mere og lagde lidt flere kræfter i og så kom den sørme af. Så langt så godt. Kan se der sidder en skrue, skal den mon bare af eller er den til udluftning? Mange tak for hjælpen

Prøv at tage den hvide plade af og se, hvad der gemmer sig indenunder.

fase
Det lykkedes at få skruet pladen/drejeskiven af. Når jeg prøver at dreje regulatoren manuelt kan jeg mærke den er meget stram i trinnene fra 0-3 og fra 3 og opad der føles der er den meget løs/nem at dreje. Jeg har forgæves prøvet at få skruet på skruen man kan se, men kan ikke få den drejet. Nogen forslag? 
Jeg har ikke flere forslag. Måske kommer der en forbi med forslag. 

fase
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis