Jeg har en gammel staldbygning, jeg har lavet værksted i. Der sidder nogle stikkontakter ude. Selve stikkontakterne sidder fast i væggen på en eller anden måde, men det ser ud til, at de bare er fuget eller klistret fast eller sådan noget. Der er ført strøm til kontakterne med ledninger, der bare hænger ned fra loftet langs væggen og kører ind i siden af stikket. Derfor ser det umiddelbart ud til, at man vil kunne flytte stikkontakterne ved bare at nørkle dem fri fra væggen og sætte dem fast igen et andet sted. Der skal slet ikke pilles i tilslutninger eller noget i den retning.
Så er spørgsmålet bare - må man selv flytte sådan nogen? Og hvis man må, er der så regler der skal følges? Eller hvis ikke regler så i hvert fald forholdsregler? Jeg har jo ikke lyst til at gøre noget, jeg tror er smart, og så futter jeg det hele af.
Kan jeg i øvrigt løbe ind i, at det viser sig, at bagsiden af stikkene er skruet i væggen? Må jeg i så fald åbne for stikket for at skrue det af?