Forslag til vejrstation med regnmåler og vindmåler

Hej

Det blæser meget hvor vi bor og jeg synes det ville være lidt sjovt at følge med i mængden af nedbør.

Er der nogen der har gode erfaringer med nogen gode modeller i prisklassen 1.000 til 2.000?

Modeller jeg har kigget på:
- Ventus W830
- Ventus W832
- Eurochron EC-4406126
- GARNI 735
- Bresser 7002580

På forhånd tak.

Hilsen Henrik

 

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg har en Ventus 928 ultimate vejrstation , den virker fint , koblet til computeren , så man kan lave grafik over vind og vejr , kan tilsluttes 5 eksterne temperatur og fugttighed målere , 

Mvh S.H. 
Tillid er godt men kontrol er bedre.......
Gemmer den vindforhold over tid, så man kan se hvor meget det har blæst over en periode? Hvis ja, gemmes det online, på enheden eller? Og kobles den til computeren trådløst eller skal der et kabel i?

 

Hej igen ..........den gemmer data på enheden , jeg har min indstillet til at aflæse data hver 5 minut , og så kan man gå ca 12dage tilbage og se hvordan vejret har været , hvis intalvalet er størrer kan man gå længdere tilbage men så er det ikke så nøjagtigt , den kobles til computer via USB kabel .

Mvh S.H. 
Tillid er godt men kontrol er bedre.......
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis