SPARTEL PULVERET STØRKNEDE MELLEM DE NYE KLINKER.

Hej alle

Lidt over 2 år siden fik vi renoveret vores bryggers.
Da gulvet var færdigt med nye klinker startede vi med at spartle væggene.
Vi dækkede gulvet til med plastik lagen.
Uheldigvis kom der en masse spartel pulver fra slibningen ned under lagnet, samtidigt med der opstod kondens.

SPARTEL PULVERET STØRKNEDE MELLEM DE NYE KLINKER.  
Hvordan kan vi opløse spartel pulveret uden at ødelægge den grå fuge mellem klinkerne?

Vi har igen forsøgt at fuge mellem klinkerne, men fugen kunne ikke binde sig til det størknede spartel, og det som ses på billedet ved skrælle væk igen. 
Og det ser ret grimt ud 😓

Vi ønsker bare, at det ser godt ud.

6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Fugen fræses op og lægges igen.
Støvet burde være let at fjerne med vand og skurebørste hvis det er fra almindelig sandspartel. Og det burde en flisegulve jo sagtens kunne holde til. Og så burde i jo nok ikke have prøvet at fuge ovenpå støvet.

 Topmålet af dovenskab er at gøre det rigtigt første gang

Jeg har med held brugt disse gul/grønne køkkensvampe til at fjerne den slags med. Det tager tid, men de ødelægger ikke noget.

Med venlig hilsen
ktm

 

Tredie mulighed er at "gå fugerne efter" med en "fuge pen". Det er en lappe løsning, men den nemme udgave, som skal holdes ved lige løbende der hvor der er størst slidtage.

Måske du kan få det "fikset" med de to andres forslag med en skuresvamp og/eller en stiv børste, men du kan være uheldig at du bliver nødt til at skulle ud i at skifte fugerne.

 

Ved det er en gammel tråd, men hvad hedder den flise her?
Hvis i kan huske det.
Mvh
Prøv at google " Wallmann Modern Tile laminat klinke".
Jeg synes de ligner dem.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også