God måde at lave afslutning af vindskede for bedre konstruktiv og total beskyttelse?
Billederne herunder viser den ene galv, men jeg ved at gavlen i den anden ende har været mere udsat for fygesne og/eller slagregn der er gået ned i udhængsbrædder (udhængspær), da der er sorte mærker.Måske tagstenene ikke ligger helt så tæt op ad vindskeden der.
Hvad skal man stille op for at dække vindskeden af og afsluttet pænest på bedste vis ved et tag af betontagsten?- Vandrende + dækbræt? - men skal speciallaves, da det ellers kun eksisterer til tagpladekonstruktioner?
- Vindskede tagsten - men der er farveforskel + der nu er dobbeltevinger IBF ud til begge sider og det vil vel kræve at alle tagsten langs vindskeder udskiftes til enkelte + vindskede tagsten. Men det er vel en ret omstændig og dyr løsning?
- Zinkblik - enten tætbanket på plads eller kapsel? er det godt og billigt nok?
- Reetablere dækbræt - evt. med Wakaflex eller lign. til inddækning for fygesne og slagregn?
Nogle der har erfaringer medbeskyttelse af vindskedebagside og konstruktionen mod slagregn og fygesne - særligt, hvis der "blot" lægges et dækbræt på?Ville ellers gerne have haft en mere "slank" afslutning til vindskeden, inspireret af letheden for taget, når dækbrættet er af.
Hvis løsning 4;Nuværende
dækbræt havde en rådden samling /skråsnit. Nok pga. dårlig beskyttet skrue. Men har set at skråsnittet ved samlingerne vender hver deres vej på den ene og den anden side af huset - Ironisk nok er endetræet rådnet der hvor jeg vil mene at skråsnittet er mest rigtigt lavet ift. at mindske nedsivning af vand.
- Kan man få dækbrædder i længder på ca. 6m50cm og dermed undgå samlinger?
- er det korrekt at lave skråsnit der gør at øverste bræt går ind over nederste (blå streg) - eller skal det være anerledes?
- Hvad skal der ellers gøres for at forhindre råd på dæbrædder?