Fodpanel/dørliste

Hej,

Som ny husejer prøver jeg mig selv som en "handyman".

Jeg har et pr. små "finish" arbejde som der skal gøres, og i disse tider er det umuligt at få fat i en håndværker.
Så jeg håber nogen kan supplere mig idé/forslag til opgaverne.

Opgave 1:
Fodpanel/sokkel under døren. Hvordan får jeg dækket betonen, så så der er ensartet panel hele vejen? Skal jeg bruge noget polyfilla træfiller med ny stykke fodpanel?

 

Opgave 2:
nye liste på 15-20mm liste langs dørramme. Listen skal pænt skjule afstanden mellem de hvide fliser og døråbning.

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Opg 1:
Jeg ville bruge en helt almindelig fodliste sømmet/limet. Til dørgerigter ville jeg erstatte dem, ellers kan du spartle op, slibe og male. Hvor høj er beton delen? Hvis den er mere en 9 cm kan du evt selv lave et fodpanel ud af et stykke fyr.

Opg 2
Køb nogle helt almindelige gerigter fra Jem&fix.
Denne bruger er slettet og ikke længere aktiv.
Tak for gode forslag.
​Mht. Opg.2. Der er tale om 20mm kantliste som kan være lidt udfordrende at får det til at se pænt ud. Vil det ikke gå med at fuge i stedet for? 
Du kan godt få 20 mm lister, fx. forkantsliste med 1 rund kant. Det behøver ikke være klassiske, brede gerigter. Til niveauforskellen kan du prøve at finde en anden, tynd liste der kan være under forkantslisten så den står lige på. 
Denne bruger er slettet og ikke længere aktiv.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også