Kloak pumpebrønd

Vi har bygget et skur med toalet og brus
Det er ikka muligt at få fald på kloaken til existerende kloak
Vi har derfor gravet en slange ned og skal bruge en : PUMPEBRØND
den er imidlertid 2 meter dyb og kommer ned i grundvendet og bliver meget dyr
kan man ikke laven en pumpebrønd selv som er lidt mindre
Svaller
5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Din pumpebrønd skal være med bund i, så det er lige meget med grundvand. Det gener kun medens brønden bliver etableret. Hvad er målene på din brønd? Du kan selv lave en brønd. Kunne du ikke have hævet soklen og dermed gulvet på skuret, så du kunne får fald på kloakken? Ja, jeg ved godt det er for sent nu.

fase
Måske dú kan bruge sådan en toilet pumpe her, hvis du kan få den placeret, så vandet fra bruseren kan løbe til.
Der er alt indbygget, så den er nem at slutte til.. ​Link​​​


Vi prøver igen, i morgen --
Størrelsen på pumpebrønden handler om hvor skånsomt man kører pumpen. Start/stop slider på pumpen og en stor pumpebrønd hvor der kan være meget før pumpen skal kører giver derfor længere levetid.

Du må snakke med din kloakmand om det men jeg tror sagtens du kan bruge en almindelig brønd som pumpebrønd. Det giver bare korterer levetid for pumpen. 

Ask
Så meget slider start stop nu heller ikke hvis det er en kvalitetspumpe, og en stor brønd, giver alt for lang opholdstid til spildevandet, og det kommer det ikke til at lugte bedre af.  


Vi prøver igen, i morgen --
Hvis der er tilsluttet toilet er det nok vigtigt at det er en pumpe med kværn. En helt alm pumpe vil stoppe til i papir.

Mange hilsner Kovas,

I et diktatur må ingen sige sandheden.
I et demokrati må alle lyve.
KK Steincke.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis