IKEA bordplade

Den her: https://www.ikea.com/dk/da/p/karlby-bordplade-eg-finer-70335189/

der står at det er 3 mm finer ovenpå massiv træ. Hvordan ville I slibe det? I hånden eller maskine ? Korn 180 langs årene? 1 slibning eller 2 ? Tak.
Der kommer bordpladeolie på.
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det er nu spånplade og ikke massivt træ der er midten.
Uanset hvad så er reglen normalt at man sliber i hånden på finér. Denne finér er flere mm tyk, så man kan nok godt slibe med maskine hvis man bruger en tilpas fin korn. 

Ask
Brugte korn 180 i går men er ikke helt tilfreds. Nu er der et lags olie på. Kan man virkelig bare slibe igen og olie igen ?

jeg tør ikke at gå ned til korn 120.. det er også dumt fordi man kun går op i korn normalt. I den rækkefølge.
Du kan sagtens slibe igen. Men hvis du sliber meget er det som at starte forfra.

Hvad er det du ikke er tilfreds med? Hvis der er mærket i pladen er du nød til at slibe dem væk.
Hvis det handler om overfladen så er det normalt at træet rejser sig og bliver groft ved første lag olie.
Så giver man den en meget let omgang med fx korn 240 og et lag olie til. Du kan også gå op til 400 hvis du vil have overfladen endnu mere smooth 

Ask
Tak. Jeg prøver. Ja der er lidt mærker hist og pist
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis