Maling af trævæg

Vi har overtaget et sommerhus, hvis badeværelse er med 5” rustikker på vægge og loft. De er ludbehandlet før opsætning for 25 år siden. Fruen vil nu male det hele dækkende hvidt. Spørgsmål: bør vi male med spærregrunder først Og derefter vandbaseret maling?
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Først og fremmest skal det vaskes grundigt med stærk grundrens for at tage sæberester. I kan godt bruge spærregrund/kvistlak, men hvis i bruger en blank eller halvblank slutlak, så mal med en alm mat vægmaling inden, som mellemlag - ellers er der risiko for at lakken trækker spærregrunden af - malingen krakelerer.

Alternativt give knaster shellak, prime og slutlakere. Men der er sikkert andre måder at gøre det på. 

Mvh Troels
Tak for rådet. 
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også