Sprøjtemaling af MDF plader, malingstype og hvem/hvor?

I forbindelse med udskiftning af mit køkken får jeg behov for at få malet nogle 10mm MDF plader der skal monteres som side afdækninger.
Det drejer sig om 4 stk der hver er ca 1 kvm, men de har forskellige størrelser. Fronterne og kanterne skal males på dem alle og på de 3 skal der også males ca 5 cm ind fra kanten på bagsiden, må gerne være heldækkende men ikke nødvendigvis.

Spørgsmålet er nu hvilke malingstype, en syrehærdende maling eller en PUR maling?

Glans tænker jeg skal være relativ mat, nok glans 25 måske endda mere mat, gode råd modtages....

Glat eller m struktur.... Tænker den glatte er den mest anvendte og letteste at finde, men jeg kan faktisk godt li der er en smule struktur i malingen Fx ala sorte Vipp produkter, der dog er pulverlakerede.... Gode råd modtages gerne...

Og slutteligt hvor får man det lavet til en fornuftig pris.... Jeg bor i Vejle men er villig til at køre et godt stykke for den rette leverandør.

Pladerne leveres i de rette dimensioner og med kanterne reifet /rundet hvor de skal være det. De 2 plader vil være uden huller og de to vil have udskæringer fo en enkel forfra dåse hver.

Jeg har overvejer selv at rulle pladerne, men tror på det bliver federe med en sprøjtet maling :-)


MVH Njord
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Glatte overflader er lettere at rengøre end nubrede. Det bør du tænke over i en køkken som også skal bruges, og så giver det sig selv at fladerne enten skal sprøjtmaleles eller malingen påføres med pensel.

Som toplag er Sadolins nye vandbaserede maling til træ og metal velegnet til overflader der skal kunne tåle et vist slid. Samme maling kan tones til et utal af farvenuancer.

Malingen fås både i glans 50 og 90.

Jeg ville ikke vælge højglans maling. Vi har det selv på vores låger og de bliver hurtigt nussede at se på. 

Hilsen Jens J.

"Køb billigt og græd mange gange, eller køb kvalitet og græd én gang"
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også