Trykket er forsvundet på det varme vand til køkkenet, og det skyldes formentlig et halvstoppet rør, da der er tryk øvrige steder i huset inklusive i badeværelse, som sidder på samme streng.
Udfordringen er, at de forrige ejere har lavet en uhensigtsmæssig løsning i forbindelse med renovering, hvor det ikke er muligt at komme til rørene. Det er et pex-rør, som løber fra en køkkenø i et køkkenalrum, under køkkengulvet og op i i et hulrum mellem muret indermur og en gipsvæg, som er sat op for at skjule de gamle vandinstallationer i det oprindelige køkken. Jeg kan se ind i hulrummet, men jeg kan ikke komme til noget uden at rive gipsvæggen ned.
Mine spørgsmål er:
- Hvordan kan jeg rense røret, når jeg ikke kan komme til det?
- Vil jeg kunne bruge lufttryk og blæse bagud mod armaturerne i det badeværelse, som sidder på samme streng, men stadig har tryk?