Mobile varmepumper

Hej.
Jeg har et lille rækkehus med ca 30m2 kælder. Tidligere har jeg kørt lidt varme om vinteren med el-radiatorer for bl.a. at holde fugten ned.
Nu faldt jeg over, at der findes mobile varmepumper (F.eks. Nohr 9000). Er der nogen, som har erfaring med sådan nogen varmepumper - lover de hvad de holder eller er det bare penge ud af vinduet og er de lige så uøkonomiske som almindelige radiatorer?

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
den har  cop værdi på 2,8 dvs at hver gang du putter 1 kwh ind så får du ca. 2,8 kwh varme ud, i en elradiator er forholdet 1 til 1, så den varmepumpe der giver næsten 3 x så meget varme for de samme penge som en alm elradiator.
Tak for svaret mfrost. Jeg kunne dog godt tænke mig at høre om der er nogen som har prøvet en og kan fortælle om det rent faktisk passer eller om den kun yde i nærheden af en almindelig radiator.
Almindelige varmepumper har jo en fast udedel og har tit en cop værdi på 3-6, så det undrer mig, at den skulle kunne yde 2,8 uden udedel. 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis