Jeg har et par gange tidligere kommenteret på mit projekt ved renovering af hus for datter, svigersøn og børnebørn. Der er lige blevet hugget op i en lille baggang, og her har vaskemaskine afløb tilsyneladende blot været pumpet ud i et lille sivedræn under gulvet.
Der stod en 10 cm betonrør lodret, og nogle mursten stablet op neden under. Her endte afløbsrør fra vaskemaskinen.
Det er i en lille vinkel til bygning på 3,5m bredde. Først inde fra huset er der baggang, så et nyere bad/toilet og yderst et smalt "maskinrum" med luft/vand - solcelle inverter m.m.
Men det bliver spændende at få gravet ned i 0,5 m dybde på Mandag og se hvad der gemmer sig der. Jeg har kun gravet et mindre hul omkring røret for et få det tippet op da det så lidt underlig ud.
Resten af husets kloak system er renoveret med trixtank m.m.
Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?
m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)