Bosch PFS 5000 E Malersprøjtesystem erfaring

Nogen som har erfaring med denne lavtryks sprøjtepistol? Har set at den bliver rost en del og angiveligt ikke skulle sende ret store malertåger afsted. Samtidig skulle den kunne bruge div. malinger uden fortynding.
Har for mange år siden brugt en wagner luft sprøjtepistol til maling af plankeværk, hvilket den gjorde meget godt, men brugte en del tid på at fortynde og finde rette viskositet og samtidig viste det sig, at der drev malingståger rundt i stor stil.
Umiddelbart vil jeg prøve at bruge den til maling af låger og måske også prøve at male plankeværk igen, da der virkelig kan spares mange timer der.

Kurt B. Andersen
0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også