Har jeg silikonekabel liggende?

lyhne1
lyhne1
1217 4700
Hejsa

Jeg har noget kabel liggende, som jeg mener er et silikonekabel, til downlight.
Kan jeg se det, hvis ikke der er skrevet noget på kablet?
Det er 3x1,5 kvadrat og har en rødbrun farve.
Kablet er meget blødt, og føles ret tungt..
Er det nok beskrivelse?

 Ingen håndværksmæssig uddannelse :-)

6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Søren O
Søren O
4917 7000
Det er sikkert siliconekabel du har. På min tidligere arbejdsplads blev den type kabel brugt på vores maskiner. De blev udsat for høj varme. Farven passer også.

Søren O
lyhne1
lyhne1 Trådstarter
1217 4700
Tak 🙂
Jeg fandt lige dette, på nettet..
https://www.el-grossisten.dk/downlight-silikonekabel-3x1-5-pr-m.html?gclid=EAIaIQobChMIvffvsdih6wIV2uFRCh2ayAxmEAQYAiABEgKXt_D_BwE

Det er næsten identisk... der er endda også det talkum-agtige på.

Er der nogen af jer, der kan gennemskue reglerne omkring jord til spots? Jeg spørger af nysgerrighed🙂
Hvis spots er dobbeltisoleret, bør/skal man så føre jordleder med rundt? (Mange spots har jo en klemme til jord)
Eller er det valgfrit?


 Ingen håndværksmæssig uddannelse :-)

Har en kollega der lige har solgt hus, og i den forbindelse fik lavet et eltjek.
Der var der krav om dokumentation, for både kabel og spots. (som hans elektriker så kunne fremskaffe)

Så kender du ikke kablets oprindelse, kan det måske være et problem ???

Hellere eje, end at leje.
Annonce
Annonce
lyhne1
lyhne1 Trådstarter
1217 4700
Wow. Det lyder da helt vildt..


 Ingen håndværksmæssig uddannelse :-)

S. Fabrin
S. Fabrin
12468 4400
Installatøren skal opbevare dokumentation i 10 år. Derefter er der ikke krav om opbevaring af dokumentation. Men det giver et problem for de, som har lavet installationen selv. 

fase
mfrost
mfrost
2557 9400
Indbygningsspots er klarificeret som klasse 2 materiel, og dermed er der ikke krav om jordleder du kan se reglerne i bekendtgørelse 1082 læs nærmere §2 stk 12 samt § 47 stk 2,1 og der står at fastmonteret klasse 2 materiel ikke kræver jordleder... ikke meget at diskutere da Bek 1082 er det,lovmæssige grundlag https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2016/1082
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Populært lige nu

  1. Bjælke dimensionering og understøtning
    Lav-Hus (læst 466 gange)
  2. Kabeldimmension 16 amp
    Lav-Hus (læst 336 gange)
  3. Installation komfur
    Hårde hvidevarer (læst 249 gange)
  4. Fjerne oliefyr selv
    Fyr og opvarmning (læst 447 gange)
  5. Bærende væg?
    Lav-Hus (læst 227 gange)
  6. Stikkontakt
    Belysning (læst 612 gange)
  7. Hjælp til sensor udendørs
    Belysning (læst 272 gange)
  8. Hjælp til Gulvvarme - intet flow
    Fyr og opvarmning (læst 469 gange)
  9. Gulvvarme, kolde gulve men 22c i "luft temperatur"
    Fyr og opvarmning (læst 498 gange)
  10. Øverste eller nederste rem i vatter
    Lav-Hus (læst 358 gange)

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Kort og godt

Lav-det-selv.dk (LDS) er Danmarks største samlingssted for boligejere og gør-det-selv folk. Hver måned besøges LDS over 600.000 gange, af folk der søger råd, vejledning og inspiration om alt fra boligforbedring til hobbyprojekter.

LDS er drevet af et stærkt fællesskab, hvor alle kan bidrage med viden og ideer.

 

Følg med