Variabel laboratorie strømforsyning

Hej,
jeg ønsker mig en strømforsyning til værkstedet. Jeg er ikke den store elektronikmand, men har jævnligt behov for lige at kunne teste det ene eller andet. F.eks. en lille ventilator eller elmotor (det er der vel egentligt også i en ventilator) De kan jo være 5, 12, 24,48 V og selvfølgelig 220/40. Her kan det til tider være rart at kunne starte lidt langsomt op.
Mit spørgsmål er, hvad jeg skal se efter, og hvor meget jeg skal ofre på den.
Jeg vil blive meget glad, hvis nogen kan give mig et par tips.


If you can't fix it with a hammer you have an electrical fault  

8 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
tag et kig hos conrad elektronik

48v (50volt) de koster en slat

https://www.elextra.dk/p/laboratorie-str%C3%B8mforsyning-0-50v-0-5a/H19949
en alm op til 30 v koster 8-900,-
Tak for tippet, men jeg synes ikke rigtigt, at nogen af dem kan give 220V også?
For år tilbage havde jeg et radio/TV værksted som nabo, de brugte altid en variabel strømforsyning til at teste apparater med, også fordi det (især før i tiden) kunne variere hvor meget spænding der var i kontakten hos kunden.


If you can't fix it with a hammer you have an electrical fault  

den til 230v kunne være : https://www.banggood.com/da/AC-220V-4000W-Variable-Voltage-Regulator-Step-Down-Voltage-Converter-Transformer-Motor-Speed-Fan-Control-Controller-RA-p-1419606.html?gmcCountry=DK&currency=DKK&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=xibei&utm_campaign=xibei-ssc-dk-da-all-0909-13anv&gclid=EAIaIQobChMIpYH21_Lq6gIV6YBQBh1W3w9aEAQYAiABEgK-1fD_BwE&cur_warehouse=CN 
Den du så i TV værkstedet til 230V var nok ikke pga spændingsvariationerne men primært pga sikkerhed for reparatøren når han ved en fejl berørte spændingsførende dele i det adskilte apparat. Samme princip som de shaverstikkontakter der sad på badeværelser i 1970' erne.
En sådan variabel skille traffo kan du fx få brugt ved: https://ham.brugtgrej.dk/annonce/169832#

Tak til jetdirect og Hensan, begge gode forslag, men mit spørgsmål gik egentlig mere på, hvad jeg skal stille af krav til apparatet, end på at finde et.
Det vigtigste er at vide hvad man skal spørge om ;-)

If you can't fix it with a hammer you have an electrical fault  

Annonce
ringkerne transformer er klart og foretrække.
Kup skrev den 26-07-2020 15:46:22

.
Det vigtigste er at vide hvad man skal spørge om ;-)

Jeg tror du skal dele spørgsmålet i 2:

Start med at stille dig selv spørgsmålet hvor stor spænding (V) og strøm (A) du skal faktisk skal bruge.

Er det lavspændings ting du skal afprøve/teste vil jeg normalt tro at du ikke har praktisk behov for mere end ca 0-24 volt jævnspænding.
For strøm styrke (A) skal du gøre op med dig selv hvad du tester: Er det små (ubelastede) motorer, lamper mm kan du nå langt med en forsyning på måske 2A. På den anden side hvis du "leger" med trailerlys anlæg og skal simulere tændt lys & bremse kommer du hurtigt op og skal bruge en forsyning på 10A. Ligeledes hvis leger med små motorer der er meget belastet kommer du også op og bruger 10A.
Jeg har selv en gammel Danica TPS 32 (V)-15(A) som jeg aldrig har kommet til at belaste til grænsen i et normalt værksteds test miljø og kun lige nu hvor jeg er ved at teste en konstruktion hvor en boremaskine motor bliver belastet til max er jeg kommet til at trække 10A.
Hvis du ikke har behovet for at justere spændingen kunne du også tage en strømforsyning fra en gammel stationær computer. De har generelt -12 -5, +5, +12 volt forsyning så hvis du sætter en sådan i kabinet har du mange kombinationsmuligheder og kan stort set få stort set den spændings kombination du har behov for.

Hvis du snakker de billige kontra de dyre forsyninger får du en bedre stabilitet dvs mindre spændingsfald ved belastning og mindre støj (ripple) men til det formål jeg fornemmer du har vil jeg påstå at det er stort set lige meget.

For din 220 volt forsyning så hold den separat dvs køb 2 instrumenter.

Ja nu har vi fat i noget af det rigtige. Jeg er lidt tilbageholdende overfor at have to apparater, da jeg har MANGE i forvejen, men det kan godt være, at det er den fornuftigste løsning.

Tak for det.

If you can't fix it with a hammer you have an electrical fault  

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis