Muligt opsigende grundfugt, eller mere alvorligt

Vi har fået et muligt problem i vores hus. I den del af huset der er renoveret fra kælder til tag, er der pludseligt kommet et par våde pletter. Det er blevet synligt efter gulvvarmen er blevet slukket, men har også tidligere vist sig. Akkumuleringstanken taber ikke tryk og der forsvinder ikke vand på "vanduret".

Det er 3 forskellige steder i vores bryggers, med 5-6 meters afstand.

Det er ikke os selv men tidligere ejer der har renoveret huset, så vi ved ikke hvordan det er gjort. Min tanke er om det kan skyldtes manglende isolering i gulvet, og dermed opstigende grundfugt ? 

 "mod regulær dumhed kæmper selv guderne forgæves"

4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det er lidt svært at vurdere uden lidt flere oplysninger. En læk er måske mere sandsynligt end grundigt hvis det kun er pletter men det kan også være meget andet

Hvor er de våde pletter på gulvet? I væggen?

Hvis gulvet hvilken type gulv er der tale om?
Er det i stuen, kælderen, 1. Sal?
Også et billede af pletterne ville være dejligt.


Ask
Det er i stueetagen. Vi har ikke kælder, under. Det er betongulv, med flisebelægning på. Arealmæssig er det ene areal ca 1 meter i diameter, det andet 50 cm og 3 sted er kun en plamage på 5-10 cm.
Det er kun fugerne der er mørke og fugtige, jeg kan ikke måle nogen ændring på fliserne.

 "mod regulær dumhed kæmper selv guderne forgæves"

Desværre lægger mange gulvvarme udan at fjerne den gamle beton, grave ud og isolere ordentlig. Det er en meget dårlig kombination da man vil tørre ud gulvet under vinterhalvåret hvilket så gør at man effektivt trækker op fugt når gulvvarmen slukkes for. Det er en kendt risikokonstruktion, som ofte kræver at gulvværmen køres året rundt hvis man skal undgå problem. Så det ville nok være en god idé at undersøge lige hvordan gulvet er opbygget. 
Ja tænker det samme, at der ikke er blevet isoleret ordentligt. Det gør iøvrigt også at vsrmeforbruget vil være "dejligt" højt fordi man ligger og kæmper mod kulden fra jorden.

Men så længe der er fliser er problemet jo irriterende men ikke mere end det. Hvis der er klikgulv eller lignende i andre rum skal i måske få tjekket at der er brugt et dampspærrende underlag ellers kunne det nemlig godt gå hen og udvikle sig lidt sjovt

Som der står i det andet svar kan problemet effektivt fjernes ved at lade varmen kører hele året. Men det koster selvfølgelig lidt 

Ask
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis