Fugtig kældervæg

Jeg er flyttet i et hus med kælder under. Den tidligere beboer har malet alle vægge i kælderen med hvad jeg formoder er alm vægmaling, muligvis plastmaling. Jeg er nu gået igang med at skrabe malingen af. Det har så gjort at der kommer en del salpeterudtræk på væggen. Er det fordi at fugten i væggen nu kan komme ud eller vil det fortsat være et problem nar væggen skal pudses op? Jeg tænker at væggen får lov at tørre indtil næste sommer, eller er det muligt at pudse væggen op med en diffusionsåben puds allerede nu? 
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
@Catharina - billeder af væggene er altid godt.. der kommer mange flere bud, hvis man kan se det - og nogen gange ser andre helt anderledes på løsninger, end man selv gør.. (heldigvis) 
Denne bruger er slettet og ikke længere aktiv.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også